OKULUM VEYA BİLİM MERKEZİM DİJİTAL STARLAB VE SİHİRLİ KÜRE’DEN NASIL FAYDALANABİLİR?

 

İnteraktif eğitim öğrencilerin deneyim kazanarak, kendilerinden bir şeyler katabildikleri, görsel, işitsel, dokunsal bir eğitim sistemidir. Bilime olan ilgi sadece Türkiye değil ABD dahil birçok ülkede azalmaktadır. Gelecekte insanlığın ihtiyacını karşılayacak, ileri seviyelere taşıyacak bilim insanlarına ihtiyacımız var ama ilgii azalırken bunu nasıl sağlayabiliriz? İnteraktif eğitim burada devreye girmektedir. Günümüzde öğrencilerin en çok ilgilisi çeken mecra açıkça bilgisayar, akıllı telefonlar, tabletler olduğu aşikardır. Bunun nedeni öğrencilerin elindeki mecrayı istediği gibi yönlendirebilmesidir. İnteraktif eğitimin de çıkış noktası burasıdır. Öğrencileri sadece dinleyen bireylerden çıkarıp, konunun bir parçası haline getirmek, görsel gücüyle öğrencilerin dikkatini çekmek, sorgulamalarını sağlamak ve eğlenirken öğrenmesini sağlamaktır.

Digital Starlab ve Sihirli Küre / Magic Planet ise tam burada öğrencilere yepyeni bir yol açmıştır.

  • Birçok öğrenci ışık kirliliğinden dolayı gece göğünü hiç görmemiştir. Digital Starlab ile gece göğünü tanıyacak ve güzelliğinin farkına varacaktır.
  • Coğrafya dersi öğrenciler için artık bir eğlenceye dönüşecektir.
  • Dünya’nın iç katmanlarından uzayın derinliklerine yapacakları yolculukla bir UZAY GEZGİNİ olacaklardır.
  • Dünya’nın ne kadar güzel ve özel bir yer olduğunu anlayarak çevreye duyarlı bireyle olacaklardır.
  • Deprem, tsunami gibi olayların neden olduğunu ve nasıl sonuçlar verdiğini bilimsel olarak öğrenecekler ve önlemleri üzerinde düşünebileceklerdir.
  • Gökyüzüne baktıklarında yönlerini tayin edebileceklerdir.
  • Eğitim müfredatında yer alan anlatılması zor birçok konuyu görsel olarak, gerçek gibi sanki bir astronotun dünyaya uzaydan bakarcasına bir bütün olarak görebilecek ve öğrenebilecektir.
  • Birçok kazanımın yanı sıra belki de en önemlisi öğrencilerimize bir vizyon katarak, bilime olan ilgilerini arttırarak geleceğim bilim insanlarının, çevreye duyarlı bireylerin yetişmesine katkıda bulunmaktır.